Nacházíte se: Úvod » INFO ZDARMA » REALITNÍ SERIÁL » 19 - JAK KOUPIT DŮM

19 - JAK KOUPIT DŮM

Všeobecným problémem při obchodování s nemovitostmi je cena; když kupujeme, je to moc drahé; když prodáváme, nevíme, co bychom za to chtěli…

Všeobecným problémem při obchodování s nemovitostmi je cena; když kupujeme, je to moc drahé; když prodáváme, nevíme, co bychom za to chtěli… A je to tak v pořádku, i díky tomu je realitní trh tak zajímavý. Mějme však na paměti, že cena je jen jedním z parametrů obchodu, rozhodně ne tím jediným. Paradoxně, s cenou je to velmi jednoduché – buď na to máme, nebo ne. Zkuste si ale představit, že jste objevili dům vašich snů, za přijatelnou cenu, který však stojí na absolutně nemožném místě, třeba vedle skládky nebo kafilérie. Dilema je na světě. Rezignujete na požadovaný komfort bydlení jen kvůli přijatelné ceně? Při koupi nemovitostí je nejdůležitější jedno jediné – VY. Přesněji řečeno, vy, vaše představy a vaše možnosti. Než se vůbec pustíte do vyhledávání nemovitosti, je potřeba si ujasnit, kdo jste, co chcete a jak to zaplatíte. Není většího neštěstí než člověk, který neví, co chce, ale nedá pokoj, dokud to nedostane. Možná to vypadá podivně, ale jakmile si člověk položí naznačené otázky (a odpoví si na ně), začnou se mu objevovat kritéria, jež musí při pozdějším vyhledávání nemovitost splnit. Jen tak je možné dosáhnout spokojenosti s bydlením. Na prvním místě se zaměřte na lokalitu. Ujasněte si, které kouty naší země jsou pro vás přijatelné (jste-li vášnivým chovatelem koní, asi vás úplně nenadchne tepot pražských sídlišť…) a vydejte se tam. Vezměte si den volna, vyjeďte brzy ráno a zakuste, jak vypadá probouzení dané vesnice nebo městečka. Dívejte se kolem sebe. Jaké je složení obyvatelstva? Budu si tady mít s kým co říct? Nebudu se bát vyjít večer ven? Vnímejte atmosféru, přirozený rytmus místa. Jak se cítíte při chůzi po ulici? Dopřejte si čas a možnost načerpat tento prvotní dojem, který výrazně ovlivní váš vztah k lokalitě. Poté se pusťte do prozkoumání vybavenosti obce. Je zde vše, co potřebuji k životu? Lékař, škola, školka, hospoda, kostel…? Pokud ne, tak kde nejblíže? Je to pro mě přijatelné?

Pokud máte vybráno konkrétní stavení v lokalitě, zkoumejte jeho nejbližší, ale také vzdálenější okolí. Není přes ulici noční klub? Jací jsou sousedé? Jaký typ lidí tady žije a pracuje?

Velká část informací se dá samozřejmě zjistit pomocí informačních médií, ale pocit z místa nebo vůni nedaleké rozkvetlé louky z internetu zatím stáhnout neumíme. Naštěstí. Poté, co jste si pečlivě vybrali lokalitu i konkrétní objekt, přichází důležitý moment – prohlídka. Vřele doporučuji, buďte mírně skeptičtí a nečekejte, že to bude láska na první pohled. Je potřeba myslet na to, že dům ve své dosavadní podobě je vyjádřením představ jeho stavitele, případně posledního majitele a stejně jako u čehokoliv jiného i zde je bláhové čekat, že jeho a váš vkus se shodnou ve všech bodech. Zatímco při výběru a posuzování lokality hrály důležitou roli pocity, při posuzování konkrétního domu je potřeba použít chladnou hlavu. Jste-li člověk se stavebním vzděláním či zkušenostmi, máte velikou výhodu, a stav domu, potřebu stavebních úprav, stejně jako jejich finanční náročnost víceméně dokážete posoudit sami. Pokud však, podobně jako já, patříte k méně praktickým tvorům, které představa malování bytu dovádí k nadprůměrným výkonům ve vymýšlení výmluv, doporučuji vám jediné – najděte si odborníka.

Mějte na paměti, že nekupujete párek v rohlíku, ale dům, a proto potřebujete objektivní informace o tom, co je potřeba udělat a kolik to celé bude stát. V tomto případě vám mnohdy nepomůže ani makléř (kolegové snad prominou). Ne, že by nechtěl, ale není to ve většině případů jeho parketa, protože je obchodník a ne stavař nebo instalatér. Základní informace jistě očekávat můžete, ale pro hlubší rozbor si pozvěte odborníka na danou oblast, například stavebního technika, podobně jako s angínou chodíte k lékaři a ne k pekaři.

Ideální by samozřejmě bylo jít na prohlídku už s tímto technikem. Pokud to situace neumožňuje, nic se neděje. Troufám si tvrdit, že pokud makléře požádáte o další prohlídku s osobou znalou, většina makléřů vám bez problémů vyhoví a rádi, neboť to značí, že vás dům zaujal a o jeho koupi uvažujete o něco vážněji.

Abych vás ale neošidil o základní stavebně-technické prvky, na něž je dobré dát si při prohlídce pozor, přizpůsobím tomuto tématu další text. Pokud už se rozhodnete prozkoumat váš vysněný dům bez účasti stavebního technika, což příliš nedoporučuji, ideální by bylo získat stavebně-technickou dokumentaci a zcela jistě byste se měli zaměřit na následující věci.

Základy, izolace: jak jsou provedeny, jsou izolované či nikoliv? Jsou někde v domě patrné stopy spodní vody prosakující přes izolaci? Velmi dobře je to identifikovatelné ve sklepních prostorech nebo v přízemní, např. praskliny v podlaze, které způsobila voda, plísně, houby apod. Špatně provedená nebo dokonce úplně chybějící izolace ohrožuje váš dům vlhnutím, tvorbou plísní, podmáčením zdiva, které může vést až k ohrožení statiky domu. Jednoduchý fígl, jak identifikovat vysokou vzdušnou vlhkost: pokud do skleněné nádoby nalijete vodu o přibližně podobné teplotě, jakou má vzduch v místnosti a nádoba se po cca 2 minutách orosí, pak máte tu čest s vlhkostí přesahující 70%. Pokud ve sklepě naleznete vodní plochu s hejnem vesele dovádějících kapříků, není o čem diskutovat :o)

Zdivo: nebudu zde zabíhat do srovnávání jednotlivých materiálů z hlediska akustického, teplotního nebo pevnostního. Jde mi spíše o celkové posouzení stavu zdiva. I laik je běžným pohledem schopný rozeznat narušené zdivo. Mám na mysli praskliny, drolící se kusy, vlhké části zdí atd. Každý dům působením atmosférických i seizmických vlivů pracuje a objevují se prasklinky. Jde o to, jestli jsou estetického či statického rázu. Pokud si nejste jistí, přivolejte na pomoc statika. Pokud prasklinou prostrčíte ruku, statika ani nevolejte.

Podlahy, stropy: v dřívějších dobách se s oblibou používal rákos. Nic proti němu, je to zajímavý materiál, ale počítejte s tím, že pokud jej objevíte, bude potřeba udělat nové stropy.

Okna: jsem toho názoru, že i původní dřevěná okna, byla-li dobře udržována a ošetřována, mohou být funkční a uživatelsky příjemnější než dnes tolik moderní plastová. Pokud je dřevo příliš seschlé, popraskané, pokroucené, bude zapotřebí výměna.

Střecha, krovy: opět i laik je schopný zhruba posoudit stav střechy. Rozpraskaná krytina, větší množství chybějících kusů, škvíry mezi jednotlivými taškami (tzv. rozjetá střecha) naznačují blízkou investici. Pokud poklepete na trámy krovu a vysype se prášek po červotočově řádění, není dobré pod touto střechou plánovat budoucnost.

Rozvody vody, odpadu, elektřiny: záleží na konkrétním případu a použitých materiálech, ale pokud je stáří domu vyšší než 20 let, můžete si téměř vsadit na nutnost rekonstrukce. Mnozí namítnou, že rozvody mohou ještě pár let sloužit. Ano, mohou, ale počítejte s tím, že dřív nebo později k rekonstrukci stejně dojde. A není lepší ji udělat hned, dokud ještě nejste nastěhováni a zabydleni?

Topení: platí totéž, co v předchozím bodě. Vytápění je kapitola sama o sobě a více o něm v některém dalším sloupku.

V tomto článku byly použity informace mých kolegů, autorů stránek www.makler-radi.cz

Rychlé vyhledávání
Počet nemovitostí v nabídce: 9
Vyberte si z naší nabídky
Realitní zpravodaj

Stát rozprodává nemovitosti. Chce zpeněžit domy, pozemky i zámky

Stát rozprodává nemovitosti. Chce zpeněžit domy, pozemky i zámky
20.11.2024 - Pozemků, domků a chatek je v nabídce realitních kanceláří dostatek, ale mimo klasické realitní portály či inzertní noviny stojí za to podívat se i na to, co prodávají státní podniky a..

Prestižní tituly Stavba roku 2024 jsou rozdány

Prestižní tituly Stavba roku 2024 jsou rozdány
19.11.2024 - Celkem 15 titulů a 26 zvláštních cen bylo uděleno v 32. ročníku prestižní celorepublikové soutěžní přehlídky Stavba roku 2024. Tituly a zvláštní ceny byly vyhlášeny na slavnostním..

Pole uprostřed lánu – mít či nemít?

Pole uprostřed lánu – mít či nemít?
18.11.2024 - Zdědili jste nebo chcete koupit dům, jehož pozemky se nacházejí uprostřed jiných zemědělských pozemků? Když si člověk najde na katastru nemovitostí pozemky, které patří k jeho..

NOVÁ ZPRÁVA ZE SVĚTA REALIT:-)

13.2.2020 přátelé, realiťáci s radostí vám musím oznámit, že ode dneška mám v kanceláři novou posilu, více »

Spokojený klient

29.1.2020 Spokojený klient,který si dal tu chvilku a napsal mi doporučení..a já za to moc děkuji. více »

Ubytování ve Znojmě v centru města

31.5.2019 Nabízím ke krátkodobému ubytování garsonku 1+ kk nacházející se přímo u vstupu do historického centra města Znojma. více »

RK
Provozováno na realitním systému Realman