Vlivy, které nám mohou výrazně zkomplikovat prodej nebo koupi vybrané nemovitosti. Představte si situaci, kdy se rozhodnete zakoupit vysněný byt, vše je dohodnuto a v poslední chvíli z majitele vypadne informace o tom, že byt je zatížen věcným břemenem ve prospěch jeho dědečka
V následující sérii textů se poněkud blíže podíváme na vlivy, které nám mohou výrazně zkomplikovat prodej nebo koupi vybrané nemovitosti. Představte si situaci, kdy se rozhodnete zakoupit vysněný byt, vše je dohodnuto a v poslední chvíli z majitele vypadne informace o tom, že byt je zatížen věcným břemenem ve prospěch jeho dědečka.
Co to znamená? Co to znamená pro vás a pro váš záměr nákupu bytu? Znamená to hodně. V tomto případě to znamená, že kromě bytu zakoupíte i dědečka, jemuž musíte umožnit například doživotní užívání předmětného bytu. Nic proti dědečkovi, ale když si byt kupujete proto, abyste v něm bydleli a hodláte za něj utratit peníze, které vlastně ještě ani nemáte, těžko se vám bude zvykat na společnou domácnost a z celé operace nejspíš sejde.
Celou situaci samozřejmě odlehčuji, ale není až tak nemožné, aby nastala. Věc se má tak: na listu vlastnictví, v kategorii C, nalezneme údaj o tom, jakým způsobem je nám případně bráněno v nakládání s námi vlastněnou nemovitostí. Mohou zde být zmínky o nejrůznějších věcných břemenech, zástavních právech, exekucích a dalších více či méně omezujících právních instrumentech.
Ze všeho nejdůležitější, ať již kupujete či prodáváte, je tedy kontrola listu vlastnictví a samotných možností disponovat s předmětnou nemovitostí. Každý prodávající by měl po svém makléři, a jde-li o koupi přímo od majitele, tak od něj, požadovat aktuální, maximálně měsíc starý list vlastnictví dané nemovitosti, z nějž bude patrné, že zamýšlený prodej není jen přáním majitele, ale má rovněž reálný základ.
Na druhé straně makléř, případně samo-prodejce, má povinnost list vlastnictví předložit. Pokud narazíte na listu vlastnictví vybrané nemovitosti na nějaké omezení, nepropadejte panice. Téměř vše je možné vyřešit. Je potřeba na příslušném katastrálním úřadu vyzvednout dokumenty, na jejichž základě omezující faktor vznikl a v téže listině také většinou nalezneme informaci, jak s ním naložit. Profesionální makléř tato omezení důkladně prověří na samém počátku případu a klientům pak nabízí pouze nemovitosti, kde omezení nejsou a pokud jsou, tak jsou řešitelná.
Přeji vám krásné dny a ať ve svých životech nacházíte jen tolik omezení, kolik jich potřebujete.
V tomto článku byly použity informace mých kolegů, autorů stránek www.makler-radi.cz
13.2.2020 přátelé, realiťáci s radostí vám musím oznámit, že ode dneška mám v kanceláři novou posilu, více »
29.1.2020 Spokojený klient,který si dal tu chvilku a napsal mi doporučení..a já za to moc děkuji. více »
31.5.2019 Nabízím ke krátkodobému ubytování garsonku 1+ kk nacházející se přímo u vstupu do historického centra města Znojma. více »